Dieta norweska – dieta dla osób, które cenią sobie lokalne produkty oraz posiadają czas na przygotowanie posiłków

Dieta norweska została spopularyzowana w 2011 roku jako jeden z najnowszych programów odchudzających. Po nazwie możemy łatwo się domyślić, że chodzi o powiązanie z krajami skandynawskimi, takimi jak Dania, Norwegia, Szwecja, Finlandia i Islandia. Najważniejszą zasadą diety jest zrezygnowanie z z cukru, przetworzonej żywności, tłuszczów zwierzęcych, czerwonego mięsa oraz fast-foodów. Poza tym, powinniśmy ograniczyć spożywanie jajek, mięsa, sera i jogurtów. Czy dieta norweska jest dobrym sposobem na pozbycie się zbędnych kilogramów? Sprawdź jakie są zasady, których musimy przestrzegać.

Dla kogo jest dieta norweska?

Szczerze mówiąc, dieta norweska jest raczej skierowana do niewielkiej grupy osób. Osoby, które cenią sobie lokalne produkty oraz mają wystarczająco dużo czasu, by przygotowywać sobie wysokiej jakości posiłki (przynajmniej po godzinie dziennie) mogą śmiało z niej korzystać. Poza tym nie ma ona ścisłych ograniczeń jeśli chodzi o zasady. Każdy może z niej skorzystać, ale tylko niewielka grupa osób z nią przetrwa. Na pewno osoby, które nie przepadają za rybami, nie będą jej stosować, ponieważ opiera się na wielu rodzajach ryb, w tym tłustych.

Jak wygląda odchudzanie z dietą norweską?

To bardziej przypomina plan żywieniowy niż tradycyjną dietę. Przypomina dietę śródziemnomorską, ponieważ w obu przypadkach kładziemy nacisk na owoce i warzywa. Dodatkowo, powinniśmy spożywać nasiona, ryby, owoce morza, przyprawy oraz zioła. Jednak powinniśmy trzymać się pewnych zasad…dieta nordycka

Pierwszą zasadą jest ograniczenie produktów pochodzenia zwierzęcego oraz zwiększenie pokarmów roślinnych. Dieta norweska skupia się na produktach takich jak rośliny strączkowe (w tym fasola, soczewica oraz ciecierzyca) i zboża. W jej jadłospisie powinny znajdować się także warzywa i owoce. Ważnym elementem diety jest spożywanie 3 razy w tygodniu posiłków składających się z mięsa.

Zalety diety norweskiej

Najważniejszą zaletą jest fakt, że ten program odchudzający jest w stanie zapewnić dwa razy lepsze efekty niż jakakolwiek inna dieta. Kolejna zaleta to korzyści związane z naszym zdrowiem – dieta norweska jest praktyczna w profilaktyce wielu chorób (w tym chorób przewlekłych). W dodatku jest dobrą alternatywą dla diety śródziemnomorskiej oraz nie nakłada na nas ograniczeń co do aktywności fizycznej.

Wady

Główną wadą diety norweskiej jest fakt, że musimy poświęcić na nią nieco grosza. Co prawda jest tańsza od wyżej wspomnianej diety śródziemnomorskiej, ale stawia na dużo tłustych ryb. Dodatkowo, niektóre produkty mogą nie być dostępne u nas. Przez to będziemy zmuszeni do szukania alternatyw. Nie możemy zapomnieć o fakcie, że niektóre produkty zwiększają ryzyko zachorowania na raka żołądka i choroby serca.

Podsumowanie

Dieta norweska jest idealna dla osób, które mają wystarczająco dużo czasu i pieniędzy, by przygotowywać specjalne posiłki, które są bogate w minerały, witaminy i inne niezbędne składniki. Najlepsze efekty można osiągnąć jeśli dietę połączymy z aktywnością fizyczną, ale najlepiej mało wymagającą, ponieważ ten program odchudzający nie przewiduje ciężkich treningów. Najlepiej wybrać spacery, bieganie, jazdę na rowerze lub podstawowe ćwiczenia odchudzające, które nas nie wykończą. To klucz do skutecznego odchudzania z tą dietą.

Sprawdź także wpis o tabletkach na odchudzanie.

Leave a Reply